verze pro tisk

Fyzický nákup stříbra

Fyzický nákup stříbra

V současné době je fyzické držení stříbra pro investiční účely nejvíce rozšířené v USA, na Středním východě a v některých asijských zemích. V Evropě jsou pak na předních místech severské státy. V ČR dosud investoři upřednostňovali více zlato. Z důvodů vývoje poměru cen těchto dvou drahých kovů se ale začíná i u nás stav pozvolna měnit.

S investičním stříbrem se můžeme setkat převážně ve dvou základních formách. Jedná se o ražené mince a ražené či lité slitky ( velké lité slitky = cihly ).

Stříbrné investiční mince

Investiční stříbrné mince mají obvykle hmotnost 1 trojské unce ( 1 oz = cca. 31,1g ). Hlavní důraz je kladen na obsah ryzího stříbra, povrchové zpracování proto bývá horší než u mincí sběratelských. Lze se však setkat i s velmi kvalitními ražbami, cena takových mincí však obsahuje vysoké prémium a je tedy z hlediska samotné investice do kovu méně výhodná.

Ražené a lité slitky

Ražené a lité slitky – cihly se nabízejí v mnoha hmotnostech. Velikosti jsou odstupňovány v trojských uncích ( 10, 100, 1000 oz ), v Evropě i v gramech ( 100, 250, 500, 1000, 5000 g ). Ražba je běžnější u menších hmotností, lití u větších. Velké lité cihly jsou cenově výhodnější, menší ražené vypadají lépe.

Mezi známé světové výrobce patří např. Johnson Matthey, Pamp, Royal Canadian mint, A-mark, Argor Heraeus, Credit Suisse a opět mnozí další.

Nepřímé investování do stříbra

Nakup stříbra je také možné realizovat bez jeho fyzické dodávky a to prostřednictvím derivátů a ostatních nepřímých nástrojů. Je třeba si ale vždy uvědomit, že se jedná pouze o papírové (dnes v době elektronizace pouze virtuální) držení drahého kovu se všemi možnými důsledky z toho plynoucími.

[Nahoru ↑]


Arksign アークサイン RMT
アイリス IRIS RMT
メイプルストーリăƒ?RMT
リネージăƒ?(Lineage L2) RMT
英雄ĺł?RMT
ARGO RMT
Reign of RevolutionR2�/A>