verze pro tisk

Současný trh

Nejvýznamnějším trhem s fyzickým zlatem, kde dochází ke skutečnému převzetí zlata nakupujícím, je trh londýnský. Obchodují zde mezi sebou výhradně členové prestižní London Bullion Market Association (LBMA, Asociace obchodníků se zlatými slitky), která má v současnosti 10 členů se statutem tvůrce trhu – tzv. market maker (z nich 5 tvoří ještě užší kolegium odpovědné za denní nastavování ceny zlata - zlatý fixing ), dále 56 řádných členů a 46 přidružených členů. Členstvo tvoří nejvýznamnější banky, obchodníci, producenti a zpracovatelé zlata. (Seznam členů naleznete na stránkách LBMA).

Minimální objem obchodu je 1 000 troyských uncí (31,1 kg) a způsob obchodování by se dal popsat jako otevřená aukce. Obchody se však vypořádávají za cenu, která se "fixuje" dvakrát denně (v 10,30 a 15,00).

Aktuální ceny zlata

Aktuální ceny londýnského fixingu naleznete nejlépe na Goldfixing.com a jsou akceptovány pro většinu obchodů na celém světě. Používají se také jako referenční cena – tzv. benchmark pro potřeby účetnictví, ohodnocování rezerv apod.

Obchody LBMA se týkají výhradně zlatých slitků podle standardu London Good Delivery Bar, standardizovaných cihel o hmotnosti 400 oz (12,44 kg), zlato se zpravidla předává v londýnském trezoru a platba se vypořádává v amerických dolarech v newyorské bance.

Kromě Londýna existuje ještě několik dalších trhů s fyzickým zlatem, které se řídí různými pravidly, ale žádný nedosahuje významu trhu londýnského. Jde zejména o Curych, jenž dodává zlato výrobcům šperků a pro průmyslové použití, a New York, který obhospodařuje kromě těchto sektorů i investiční a spekulativní nákupy a je centrem obchodu s deriváty. Významné trhy jsou i v Bombaji, Dubaji, Istanbulu, Hongkongu, Tokiu a Šanghaji.

Kde se se zlatem obchoduje?

Londýn            8:30 - 16:00

Stanovení cen probíhá v 10:30 a v 15:00 (místního času). Tato operace je známá jako tzv. Londýnský Fixing. Je to základní kritérium pro obchodování se zlatem po celém světě.

Curich             8:00  - 17:00

Základem je vypořádání, tzv. Zlatý pool, třech největších bank ve Švýcarsku.

New York        8:20 - 13:30 (místního času)

Zde probíhají obchody s futures a opcemi, což jsou alternativy k tradičním investicím do fyzického zlata, jako jsou zlaté cihly a mince. 

Hong Kong     8:30 - 12:30 a 14:30 - 17:30 (místního času) 

Hongkong je centrem obchodování se zlatem na dálném východě a v jihovýchodní Asii. 

Sydney           9:00 - 15:00 (místního času)

Geografická poloha Austrálie je místem pro zachování kontinuity obchodování se zlatem po uzavření trhu v New Yorku a před otevřením asijských trhů. Sydney otevírá krátce po uzavření trhu v New Yorku a překrývá se s trhem v Hong Kongu.

[Nahoru ↑]


Arksign アークサイン RMT
アイリス IRIS RMT
メイプルストーリăƒ?RMT
リネージăƒ?(Lineage L2) RMT
英雄ĺł?RMT
ARGO RMT
Reign of RevolutionR2�/A>